KURS ZŁOTNICTWA

Xerion oferuje kursy złotnictwa na różnych stopniach zaawansowania. Niezależnie od tego, czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek mieć do czynienia z jubilerstwem, czy dopiero zamierzasz zająć się wykonywaniem własnych projektów, u nas znajdziesz coś dla siebie!

Organizacja i program kursu złotnictwa

W trakcie kursu w Szkole Złotnictwa Xerion zdobędziesz użyteczną wiedzę i będziesz mieć okazję do wymiany doświadczeń z prowadzącymi i z innymi uczestnikami. Poznasz techniki złotnicze, które pozwolą Ci zrealizować prawie każdy pomysł na oryginalną biżuterię. Kolejne zajęcia wyposażą Cię nie tylko w praktyczne umiejętności, ale i podstawy teoretycznej wiedzy z zakresu jubilerstwa. Dodatkowo kursanci mogą brać udział w targach rzemiosła oraz wystawach pod szyldem szkoły, próbując w ten sposób swoich sił w bezpośrednim kontakcie z odbiorcami sztuki.

Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach (do 4 osób), co pozwala na indywidualne podejście do każdego ucznia. Nasza pracownia jest profesjonalnie wyposażona i zaopatrzona w pomoce edukacyjne oraz czasopisma branżowe, które mogą posłużyć jako źródło inspiracji w trakcie nauki. Szkoła znajduje się w ścisłym centrum miasta i łatwo do niej dotrzeć.

PODZIAŁ NA SEMESTRY

Całość kursu złotnictwa w szkole Xerion jest podzielona na sześć semestrów. Kliknij, żeby zobaczyć czego możesz się nauczyć w trakcie każdego z nich:

 

PROGRAM SEMESTRU PIERWSZEGO

1. sprawy organizacyjne, omówienie zasad BHP i użycia podstawowych narzędzi
2. metale szlachetne i kolorowe (cechy, właściwości, przeznaczenie)
3. repusowanie, kształtowanie, wyżarzanie, szlifowanie, wiercenie, cięcie metalu
4. wprowadzenie do lutowania, instrukcja obsługi palnika gazowego, lutowanie miedzi, mosiądzu i srebra, bejcowanie
5. chemikalia złotnicze
6. obrączki półokrągłe, użycie suwmiarki
7. obrączki płaskie
8. sposoby wykończenia powierzchni metali
9. naprawa biżuterii (łańcuszki)
10. projektowanie i wykonanie pierścionka bez kamienia.

PROGRAM SEMESTRU DRUGIEGO:

1. kamienie jubilerskie (cechy, właściwości, przeznaczenie, skala Mohsa)
2. wprowadzenie do oprawy kamieni, rodzaje szlifów i kamieni jubilerskich, oprawa ciągła (kaścik)
3. projektowanie i wykonanie pierścionka z kamieniem (budowa pierścionka)
4. projektowanie i wykonanie kolczyków
5. topienie, odlewanie, walcowanie i przeciąganie metalu
6. probiernictwo
7. zasady użycia śruby mikrometrycznej.

PROGRAM SEMESTRÓW III, IV i V

Ponieważ na tym poziomie zaawansowania kursanci są w stanie wykonywać już złożone projekty kolejność i rodzaj zadań są ustalane indywidualnie, w ten sposób aby kursant zdobył praktyczną wiedzę w zagadnieniach:

1. projekt i wykonanie broszki (sposoby nitowania)
2. konstrukcja spinek do mankietów
3. oprawa w korny, frezowanie
4. oprawa w łapki (a jour)
5. zagadnienia związane z produkcją seryjną, odlewy.
6. konstrukcja klipsów
7. rodzaje zapięć i łańcuszków
8. nietypowe oprawy kamieni
9. praca teoretyczna
10. konstrukcja zawiasów
11. gwintowanie (piercing)
12. praca ze złotem
13. tworzenie sygnetów
14. wytrawianie metali

Cały semestr szósty jest poświęcony na wykonanie pracy końcowej - projektu który wymaga połączenia umiejętności zdobytych w czasie poprzednich semestrów.

Na koniec kursu masz okazję sprawdzić się na egzaminie końcowym - po jego zdaniu otrzymasz dyplom ukończenia kursu w naszej szkole.


Jeżeli wolisz zobaczyć cały program kursu na jednej stronie, albo go sobie wydrukować, nie ma sprawy! Pobierz program jako infografikę.

ILE TRWA KURS?

Szkolenie trwa 6 semestrów, natomiast jeden semestr kursu złotnictwa to 70 godzin zegarowych praktycznej nauki.
W systemie regularnym spotykamy się 2 razy w tygodniu, w systemie intensywnym codziennie od poniedziałku do piątku. Każdorazowo spotkanie trwa 3,5h.

Godziny zajęć i koszt uczestnictwa

GODZINY ZAJĘĆ

Na początku każdego semestru ustalamy z uczestnikami w jakich godzinach będą odbywać się zajęcia. W miarę możliwości staramy się dopasować je tak, aby odpowiadały każdemu. Najczęściej kursanci wybierają godziny poranne (9:00-12:30/ 8:00-11:30) lub wieczorne (17:00-20:30), ale jeśli zbierze się grupa, możemy poprowadzić spotkania o innych porach. Istnieje możliwość uczęszczania na kurs również w sobotę.

INTENSYWNE KURSY ZŁOTNICTWA

W lutym, lipcu i wrześniu organizujemy intensywne kursy złotnictwa. Uczestnicy przerabiają wtedy materiał z całego semestru w ciągu miesiąca. Zajęcia odbywają się wtedy codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach porannych (9:00-12:30/ 8:00-11:30) lub wieczornych (17:00-20:30). Zobacz terminy najbliższego kursu Intensywnego w dziale zapisy.

KOSZTY UCZESTNICTWA W ZAJĘCIACH

Jeden semestr zajęć to 70h zegarowych praktycznej nauki (zarówno w przypadku semestru regularnego, jak i intensywnego). Jego cena to 3500zł. Kontynuację nauki w kolejnych semestrach bez przerw premiujemy 5% zniżką. (Za kontynuację przyjmuje się uczestnictwo w następujących po sobie semestrach regularnych bądź intensywnych)
Dodatkowa godzina lekcji (jeśli zaistnieje taka potrzeba) kosztuje 80zł.

REGULAMIN SZKOŁY

Dla bezpieczeństwa kursantów i w celu jak najbardziej jasnego określenia zasad współpracy opracowaliśmy REGULAMIN SZKOŁY, który należy zaakceptować przed rozpoczęciem kursu. Możesz zapoznać się z nim już teraz :)

Szkoła oczami kursantów

"Szkoła Xerion to miejsce rozwijające nie tylko umiejętności ale również pasje. Prowadzące z sercem przekazują wiedzę i pomagają w stworzeniu tego, co wcześniej powstało w naszych głowach. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych , a to co My kursanci uważamy za niewykonalne szybko staje się dzięki nim do zrobienia. Xerion to przede wszystkim droga poszerzenia naszych horyzontów w dziedzinie biżuterii ale również, co bezcenne zdobywanie wiedzy w niesamowitej atmosferze."

Aga Gaj
Make Your Own Rainbow
https://www.facebook.com/MakeYourOwnRainbow/

"Ukończyłam pierwszy semestr w Szkole Xerion i od razu zapisałam się na kolejny. Jestem w 100% zadowolona z prowadzonego kursu złotnictwa. Zajęcia są prowadzone w sposób profesjonalny. Nie ma chodzenia na łatwiznę ;) - jest duży nacisk na dokładność i "dopieszczanie szczegółów" przy wykonywaniu biżuterii, co według mnie jest bardzo ważne. Mimo, że jest pracowicie, na każdych zajęciach jest również bardzo wesoło. Dodatkowo, tym, co sobie najbardziej cenię, to ogromne wsparcie ze strony dziewczyn prowadzących zajęcia. Można się do nich zwrócić z każdym problemem technicznym napotkanym przy projektach i zawsze są bardzo pomocne, a ich rady bezcenne. Magda i Agnieszka wkładają w tę pracę całe serce, dlatego polecam tę szkołę każdemu, kto chce się na poważnie zająć tworzeniem biżuterii.

Magda Gołba
Gapula handmade
http://www.gapulahandmade.com/

POTRZEBUJESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Jeżeli masz jeszcze wątpliwości zajrzyj do działu Często Zadawanych Pytań, albo skontaktuj się z nami!
Jeżeli czujesz, że nasz kurs to coś dla Ciebie to:

Zapisz się na kurs!